8 Σεπ 2012

ΣΤΙΣ 24/9 Η ΚΛΗΡΩΣΗ, ΣΤΙΣ 21 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ Η ΣΕΝΤΡΑ ΣΤΗ Δ' ΕΘΝΙΚΗ


Στις 24/9 θα διεξαχθεί η κλήρωση των δέκα ομίλων της Δ’ Εθνικής ενόψει της νέας χρονιάς, ενώ η σέντρα του πρωταθλήματος ορίστηκε στις 21/10.
Αυτό αποφάσισε η Επιτροπή Δ’ Εθνικής και ανακοινώθηκε επίσημα από την ΕΠΟ, με τη δομή του πρωταθλήματος να μένει ίδια με πέρυσι, απλά με λιγότερες ομάδες…

Αναλυτικά η ανακοίνωση:

«Από την Επιτροπή Πρωταθλήματος Δ’ Εθνικής ανακοινώνεται ότι η κλήρωση για το αγωνιστικό πρόγραμμα των 10 ομίλων του Πρωταθλήματος Δ’ Εθνικής Κατηγορίας, περιόδου 2012-2013 θα διενεργηθεί τη Δευτέρα 24/9/2012 και ώρα 13:00 στα Γραφεία τις ΕΠΟ στο Πάρκο Γουδή. Επίσης, η έναρξη του Πρωταθλήματος αποφασίστηκε για την Κυριακή 21/10/2012».


Οσο για το πόσες ομάδες θα υποβιβάζονται από κάθε όμιλο, θα αποφασιστεί από το ΔΣ της ΕΠΟ, μετά τις εκλογές για νέο πρόεδρο της Ομοσπονδίας, που ορίστηκαν στις 6 Οκτωβρίου.

Μοναδικό ερωτηματικό στον καταρτισμό των ομίλων αποτελεί η Καβάλα, καθώς την Τρίτη (4/09) αναμένεται να ξεκαθαρίσει αν θα αγωνιστεί σε κάποιο από τα επαγγελματικά πρωταθλήματα. Αν όχι, στη Δ’ Εθνική υπάρχει μια θέση γι’ αυτή, παρόλο που δεν έχει δηλώσει συμμετοχή.

Κατά τα άλλα, η μόνη διαφορά σε σχέση με τον περσινό καταρτισμό των ομίλων είναι η μετακίνηση των νησιωτικών ομάδων, όπως γίνεται κάθε χρόνο. Ετσι, στο νέο πρωτάθλημα, οι ομάδες της Λέσβου, Χίου, Σάμου θα μετακομίσουν στον 8ο όμιλο, ενώ αυτές των Κυκλάδων, Δωδεκανήσων θα αγωνίζονται στον 9ο όμιλο.

Συνολικά, 16 ομάδες δεν δήλωσαν συμμετοχή, ενώ 10 Ενώσεις δεν θα έχουν εκπροσώπηση στην Δ’ Εθνική της νέας περιόδου.

Αναλυτικά οι όμιλοι:

1ος όμιλος (12 ομάδες)
Έβρος Σουφλίου (Έβρου), ΠΑΟ Κόσμιου (Θράκης), Ορφέας Ελευθερούπολης, Αρης Ακροποτάμου, Βυζάντιο Κοκκινοχώματος, Καβάλα (Καβάλας), Προσοτσάνη, Δόξα Πετρούσας (Δράμας), Μ. Αλέξανδρος Νέας Ηράκλειας, Οδυσσέας Αναγέννησης, Μ. Αλέξανδρος Νέας Ζίχνης, Ολυμπιακός Ροδόπολης (Σερρών).

2ος όμιλος (10 ομάδες)
Αγροτικός Αστέρας, Καμπανιακός, Αχιλλέας Τριανδρίας, Ηρακλής Αμπελοκήπων, Εθνικός Μαλγάρων (Μακεδονίας), Διγενής Λακκώματος (Χαλκιδικής), Κιλκισιακός, Δόξα Χέρσου, Εθνικός Αγιονερίου, ΠΑΟΚ Κρηστώνης (Κιλκίς).

3ος όμιλος (11 ομάδες)
Νάουσα, Αλεξάνδρεια, Λευκάδια, Ενωση Αποστόλου Παύλου (Ημαθίας), Κοζάνη, Μακεδονικός (Κοζάνης), Αχιλλέας Νεοκαισάρειας (Πιερίας), Κάστορας, Παναργειακός Ορεστικού (Καστοριάς), Πυρσός Γρεβενών, Γρεβενά Αεράτα (Γρεβενών).

4ος όμιλος (11 ομάδες)
Ελασσόνα, Πυργετός, Αμπελωνιακός, Δωτιέας Αγιάς (Λάρισας), ΑΟ Καρδίτσας, ΑΕ Λεονταρίου (Καρδίτσας), Αίολος (Ευρυτανίας), Ρήγας Φεραίος (Θεσσαλίας), Αγρότης Λιανοκλαδίου/Λαμία, Αχιλλέας Δομοκού (Φθιώτιδας), Οδυσσέας Γραβιάς (Φωκίδας).

5ος όμιλος (12 ομάδες)
Όλυμπος Κέρκυρας, Αναγέννηση Περιβολίου (Κέρκυρας), Νέα Σελεύκεια (Θεσπρωτίας), Οδυσσέας Νυδρίου, Εθνικός Φιλιππιάδας, Κεραυνός Θεσπρωτικού (Πρέβεζας/Λευκάδας), Φιλοθέη, Αετός Διασέλλου (Άρτας), ΑΕ Μεσολογγίου, Άρης Αιτωλικού (Αιτωλοακαρνανίας), Τρίκαλα, Μετέωρα (Τρικάλων).

6ος όμιλος (10 ομάδες)
Διαγόρας Βραχνέικων, Ατρόμητος Λάππα, Αχαϊκή, Εθνικός Σαγέικων (Αχαΐας), ΠΦΟ Πανόπουλου, Δόξα Νέας Μανολάδας (Ηλείας), Πάμισος, Εράνη Φιλιατρών, Εθνικός Μελιγαλά (Μεσσηνίας), Παναρκαδικός (Αρκαδίας).

7ος όμιλος (11 ομάδες)
Παναργειακός, ΑΕ Ερμιονίδας, Πανναυπλιακός, Πορτοχελιακός (Αργολίδας), Πέλοπας Κιάτου (Κορινθίας), ΑΟ Χαλκίδας, ΑΟ Λουκισίων, Ευβοϊκός Αγίου Νικολάου (Εύβοιας), Παρνασσός (Βοιωτίας), Μανδραϊκός, Πανελευσινιακός (ΕΠΣΔΑ).

8ος όμιλος (11 ομάδες)
Κηφισιά, Αιγάλεω, Αγιαξ Ταύρου, Περιστέρι, Νέα Ιωνία, Τράχωνες, Ηλυσιακός, ΠΑΟ Ρουφ, Ιάσων, Πεύκη (Αθηνών), Αιολικός (Λέσβου).

9ος όμιλος (12 ομάδες)
Ατρόμητος Πειραιά, Κερατσίνι, Ιωνικός, Περαμαϊκός (Πειραιά), Τριγλία Ραφήνας, Ολυμπιακός Λαυρίου, Αστέρας Βάρης, Νικολακάκης (ΕΠΣΑΝΑ), Πανναξιακός, Άνω Μερά (Κυκλάδων), Διαγόρας, ΑΟ Δικαίου (Δωδεκανήσου).

10ος όμιλος (10 ομάδες)
Ατσαλένιος, Ηρόδοτος, Γιούχτας, ΠΑΟ Κρουσσώνα, Πατούχας, ΑΕ Κατσαμπά (Ηρακλείου), Αναγέννηση Ιεράπετρας, ΟΦ Ιεράπετρας (Λασιθίου), Κισσαμικός (Χανίων), Ερμής Ζωνιανών (Ρεθύμνου).

onsports.gr