2 Οκτ 2012

ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ - ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΚΟΖΑΝΗΣ 2-1 (pics)

Αρκετές υποσχέσεις εν όψει της έναρξης του νέου περιφερειακού πρωταθλήματος άφησε και πάλι ο Παναργειακός, όπου στο γήπεδό του επιβλήθηκε του Μακεδονικού Κοζάνης με σκορ 2-1, παίζοντας ικανοποιητικό ποδόσφαιρο – κύρια – στο πρώτο ημίχρονο, οπότε και βρέθηκε να προηγείται του αντιπάλου του με 2-0.

Η φιλική αναμέτρηση εμπεριείχε αρκετά δείγματα επιπέδου ομάδων Δ’ Εθνικής, αφού, άλλωστε, αμφότερες ανήκουν
σε αυτή την κατηγορία, με τον Παναργειακό αλλά και τον Μακεδονικό να φανερώνουν στο γήπεδο τόσο κάποια από τα πλεονεκτήματά τους όσο και κάποιες από τις αδυναμίες τους, ενώ, σε γενικές γραμμές, το παιχνίδι αυτό καθαυτό άφησε ικανοποιημένους τους φιλάθλους που το παρακολούθησαν, μιας και είδαν τρία γκολ, αλλά και αρκετές ευκαιρίες εκατέρωθεν.

Σε αυτό το φιλικό ματς, λοιπόν, το οποίο έδωσε την ευκαιρία στους δύο προπονητές για εξαγωγή χρήσιμων συμπερασμάτων, οι «κοκκινόμαυροι» εκμεταλλευόμενοι την παραγωγικότητά τους στην επίθεση, κατάφεραν σε διάστημα μόλις ενός λεπτού (40’ – 41’) να πετύχουν δύο γκολ, με τον Τσαμτσάκη το 1-0 και τον Βλαχόπουλο το 2-0, ενώ σε ό,τι αφορά την άμυνά τους δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερα προβλήματα, αφού ο τερματοφύλακάς τους, Χρήστος Σαραφιανός, με σωστές τοποθετήσεις κάτω από τα δοκάρια του αλλά και μακριά από αυτά, κράτησε ανέπαφα τα δίχτυα του.

Στην επανάληψη, ωστόσο, η εικόνα του ματς δεν άλλαξε σημαντικά, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν περισσότερο για να φέρουν τα κάτω πάνω, όμως, το μόνο που κατόρθωσαν να κάνουν ήταν να μειώσουν στο 78’ σε 2-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ευαγγελόπουλου.

Ο προπονητής ων «κοκκινόμαυρων», Βαγγέλης Σιώμος, στο αρχικό σχήμα της ομάδας του χρησιμοποίησε τους: Σαραφιανό, Βακόπουλο, Ιωαννίδη, Ιωάννου, Βλαχόπουλο, Μουρατίδη, Μαρκόπουλο, Μπάτζιο, Τσαμτσάκη, Καλύβα και Βελλίδη, ενώ αγωνίστηκαν και οι: Ανδρεόπουλος, Βασάδης, Σιδηρόπουλος, Έρι, Χαραλαμπίδης, Βασιλειάδης, Αθανασιάδης, Μαλακόζης, Αντωνίου και Τσιγαρίδας.