26 Μαΐ 2015

AND THE OSCAR GOES TO......

Μεγαλειώδη εμφάνιση πραγματοποίησε ο Α.Σ.ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ την Κυριακή απέναντι στον Εορδαικό. Τι και αν τα βιογραφικά των αντιπάλων έχουν τις χρυσές βούλες "μεγάλων" κατηγοριών, τι και αν ο διαιτητής έγινε κοιτίο παραπόνων και ακροατής κραυγών αγωνίας σε όλη τη διάρκεια του αγώνα..... Οι παίχτες του Εορδαικού αναγκάστηκαν στα τελευταία λεπτά του αγώνα να μετατρέψουν τον ταρτάν σε κρεβάτι νοσηλείας της εντατικής, φοβούμενοι την ήττα και ενώ πίεζε ο ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ για να πετύχει και δεύτερο γκολ.
  Ωστόσο αυτό που έμεινε απ' τον αγώνα ήταν η κατάθεση ψυχής των παιχτών του Α.Σ.ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΥ που έπαιξαν το άθλημα απ' το 1ο μέχρι το 85' λεπτό το λεπτό. Μέχρι δηλαδή το λεπτό που ισοφάρισε ο Α.Σ.ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ .Στη συνέχεια η μπάλα πέρασε στα χέρια των παιχτών του Εορδαικού που έψαχναν να βρουν πρωτότυπους τρόπους για να εκτελέσουν πλάγια άουτ. Σε κάθε αποτυχημένη!!!! προσπάθειά τους για εκτέλεση πλαγίου, και αφού είχαν αλλάξει δυο τρεις μπαλιές βόλλευ μεταξύ τους ενθυμούμενοι προφανώς το μάθημα της γυμναστικής στο σχολείο, κέρδιζαν επάξια κίτρινη κάρτα και στο τέλος κατάφεραν να κερδίσουν και μία κόκκινη!!!!
  Στο αγωνιστικό μέρος το παιχνίδι έληξε ισόπαλο 1 - 1. Ο Εορδαικός προηγήθηκε στο 47' λεπτό και ο ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ ισοφάρισε στο 85΄ μετά από εξαιρετική ενέργεια του Ορφέα Χρήστου που πέρασε τον τερματοφύλακα και πλάσαρε με επιτυχία. Επόπτης και διαιτητής έκλεισαν τα μάτια σε καταφανέστατη ανατροπή του Τσαμτσάκη στην περιοχή, παρ όλο που ήταν και οι δύο κοντά στη φάση (15' λεπτο). Ενα πέναλντι που αν δινόταν θα βλέπαμε σίγουρα άλλο αγώνα. Στο τέλος του αγώνα πίεσε ο Α.Σ.ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ , είχε την ευκαιρία να πάρει το ματς με σουτ μέσα απ'την περιοχή αλλά στάθηκε άτυχος, έχοντας ταυτόχρονα ένα αντίπαλο που ήθελε η μπάλα να μένει έξω απ' το γήπεδο εις πείσμα της διαστρέβλωσης των στοιχειωδών κανόνων του αθλήματος.
   Αξίζει να σημειωθεί το fairplay που παίζει ο ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ στο 93' λεπτό, απονέμοντας από μόνος του τη χρυσή σφαίρα στον αντίπαλο. Τη μόνη σφαίρα δηλαδή  που  αναγνώριζε μετά το γκολ του Παναργειακού.
  Ο κ.Βαγγέλης Σιώμος  παρέταξε αρχικά  τους Αζέμη, Αναγνωστόπουλο, Σαλονικίδη, Ιωαννίδη, Καλύβα, Ιωάννου, Μουρατίδη, Βασιλειάδη, Μάτσια, Βακόπουλο, Τσαμτσάκη. Ως αλλαγές αγωνίστηκαν οι Παπαηλίας, και Χρήστου.

Συνέχεια στα playoff των μπαράζ την Κυριακή 31/06 όπου ο Α.Σ.ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ υποδέχεται στο γήπεδό του την ομάδα της Φλώρινας και ο Εορδαικός υποδέχεται τον Βατόλλακο. Πλέον ο Εορδαικός έχει 9 βαθμούς και ο αήττητος Παναργειακός 7. Μαθηματικά δεν έχει κριθεί η άνοδος εώς τώρα, υπό την προυπόθεση ότι όλες οι ομάδες παίζουν σε γήπεδα και όχι σε Επιδαύρους.

Η παρουσία του κόσμου ήταν συγκλονιστική τόσο αριθμητικά όσο και ως προς τη διάθεση του να παροτρύνει τους αθλητές, αναγνωρίζοντας τη θέληση και το πείσμα τους για ένα θετικό αποτέλεσμα. Το γήπεδο είχε χρόνια να ζήσει τέτοιες στιγμές και η διοίκηση του Α.Σ.ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΥ ευχαριστεί θερμά όλους τους οπαδούς που βοήθησαν την προσπάθεια των παιδιών. Οι παίχτες του Παναργειακού συν τοις άλλοις έκαναν τον παν για να ικανοποιήσουν και να ευχαριστήσουν τον κόσμο για τη στήριξη του.
  Ας κάνουμε και εμείς το ίδιο την προσεχή Κυριακή, επικροτώντας ηχηρά τους ποδοσφαιριστές μας  για την προσπάθεια τους καθ όλη τη διάρκεια της χρονιάς.